Wyrok NSA: Rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym może prowadzić do nieważności postępowania

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wyrokiem II OSK 1927/22 NSA z dnia 29 czerwca 2023 r. uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (WSA) zaskarżony przez nasze stowarzyszenie i przekazał sprawę do po…

Sąd Najwyższy precyzuje zasady stosowania detencji wobec cudzoziemców(-mek)

Detencja osób uchodźczych nie pełni „funkcji represyjnych, nie jest też celem ich stosowania ochrona granic RP lub granic zewnętrznych Unii Europejskiej, ani tym bardziej zwalczanie zjawiska nielegalnej imigracji. (…) St…

Zasada non-refoulement na granicy polsko-białoruskiej

Okoliczności umożliwiające odstąpienie postanowień dyrektywy powrotowej i procedury zobowiązania do powrotu muszą być ściśle wykazane. Niezależnie od tego w każdym wypadku zawrócenia cudzoziemca do innego kraju należy st…

Sąd: detencja powinna być zawsze rozwiązaniem, po które sięga się w ostateczności

Sąd Okręgowym w Olsztynie (Postanowienie z 3 kwietnia 2023 r., sygn. VII Kz 150/23), zdecydował o zwolnieniu ze strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców uchodźczyni ze Sri Lanki. W sprawie tej złożyliśmy opinię przyjaciela s…

Bezczynność Komendanta SG w przyjmowaniu wniosku o ochronę międzynarodową

WSA potwierdził, że maksymalny termin na przyjęcie od cudzoziemca wniosku o ochronę międzynarodową wynosi 3 dni robocze. Takie same zasady mają zastosowanie wobec cudzoziemców umieszczonych w strzeżonym ośrodkach. Wyr…

Zadośćuczynienie za niesłuszną detencję trzyosobowej rodziny po przemocy

Sądy nie mogą powoływać się na względy szybkości postępowania, aby nie dokonać kluczowych ustaleń dotyczących doznania przez cudzoziemca przemocy czy też wpływu detencji na dobro dziecka. Co więcej, gdy pozbawienie wolno…

ETPCz: detencja matki z dziećmi narusza prawo do obrony i prawa człowieka

Informacje przekazywane cudzoziemcowi co do wniosku o przedłużenie ich detencji powinny zawierać wyjaśnienie podstawy prawnej oraz prawnych i faktycznych powodów pozbawienia skarżących wolności w sposób dający im rzeteln…

Ochrona uzupełniająca dla rodziny z Kongo

Oceniając wiarygodność zeznań cudzoziemca, trzeba wziąć pod uwagę ich szczegółowość i obszerność. Nie można też oczekiwać od niego udowodnienia przedstawianych zdarzeń, ale jedynie ich uprawdopodobnienia. Na mocy dec…

Organy azylowe nie mogą ignorować zaleceń sądu

Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w wyroku sądu administracyjnego wiążą organ, którego decyzja została uchylona. Organy administracyjne nie mogą ich ignorować. Wojewódzki Sąd Administracyjn…

WSA: To Szef UDSC ma obowiązek ustalenia aktualnej sytuacji życiowej cudzoziemca

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 1 grudnia 2022 r., sygn. akt: IV SA/Wa 1057/22, uchylił zaskarżoną decyzję o zobowiązaniu do powrotu naszej Klientki, powołując się na liczne naruszenia procedur…

NSA przyznaje, że deportacja nie może narażać na ryzyko tortur, nie zgadza się jednak na dostęp do akt

NSA przypomina, że nawet w sprawie deportacji osoby podejrzewanej o działalność terrorystyczną należy zbadać czy jej powrót do kraju pochodzenia nie naruszy podstawowych praw człowieka. Powstrzymuje się jednak przed uzna…

NSA: Mimo błędnego wdrożenia prawa UE, wojna w Ukrainie musi być brana pod uwagę przez polskie sądy

W najnowszym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny stwierdza, że: W Ukrainie dochodzi do masowych ataków na ludność cywilną i obiekty chronione z rażącym pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowie…

Obowiązek zbadania czy w Białorusi migranci nie są narażeni na tortury i inne niehumanitarne traktowanie

Nie można wypychać cudzoziemców na Białoruś, jeśli groziłyby im tam tortury, nieludzkie lub niehumanitarne traktowanie. Kryzys migracyjny ani nielegalne przekroczenie granicy nie wyłączają stosowania tej zasady. Wiedzą p…

NSA: naruszenie prawa przez rodziców nie zwalnia od zbadania czy deportacja nie naruszy praw dziecka

W dniu 5 maja 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt. II OSK 1182/21) wydał wyrok w sprawie ze skargi kasacyjnej Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Sprawa dotyczyła zobowiązania do powrotu obywatelki Pakistanu…